Skip Navigation Links
  Home

October Newsletter

This month we would like to welcome the choreographer Lauren Poulton to Musichall.

They will be singing...
Orla Boylan Tosca Tosca New Zealand Opera 2018
Nicholas Lester Marcello La bohème New Zealand Opera 2018

And Choreographing...
Denni Sayers The Ring Cycle San Francisco Opera 2018

Sopranos

Dame Josephine Barstow
Heidi Schiller Follies The National Theatre – from 16th
Elizabeth Cragg
Monteverdi Vespers Armonico Consort– 4th (St John’s Smith Square)‚ 6th (Lighthouse‚ Poole)
Anne Sophie Duprels
Katiusha Risurrezione Wexford Festival Opera – 21st‚ 27th & 30th
Janis Kelly
Berta Il Barbiere di Siviglia Glyndebourne on Tour – 8th - 28th
Rebecca von Lipinski
Lisa Pique Dame Oper Stuttgart – 13th‚ 16th‚ 25th & 31st

Mezzo Sopranos

Emma Carrington
Flosshilde Götterdämmerung (Act 3) The Mastersingers – 22nd (Henry Wood Hall)
Lucia Cervoni
Amneris Aida Theater Magdeburg – 21st & 29th
Yvonne Howard
Berta The Barber of Seville English National Opera – 5th-30th

Tenors

Robert Burt
Iro Il ritorno d’Ulisse in patria Monteverdi Choir – 13th (Chicago)‚ 19th (New York)
Soldier L’incoronazione di Poppea Monteverdi Choir – 14th (Chicago)‚ 21st (New York)
John Graham Hall
Tea Pot‚ Tree Frog & Mr Arithmetic L’enfant et les sortilèges Opera North – 7th‚ 20th & 28th
Zivny Osud Opera North – 11th‚ 14th‚ 18th & 20th
Rafael Rojas
Chenier Andrea Chenier Staastheater Kassel – 4th‚ 6th & 27th
Calaf Turandot Teatro Nacional de São Carlos‚ Lisbon – 19th & 21st
Jung Soo Yun
Rinuccio Gianni Schicchi The Göteborg Opera – 21st‚ 25th & 29th

Baritones

Richard Burkhard
Lhotsky Osud Opera North – 11th‚ 14th‚ 18th & 20th
Tonio I Pagliacci Opera North – 12th - 28th
Nicholas Lester
Onegin Eugene Onegin Welsh National Opera – 6th‚ 13th‚ 18th & 25th
Ben McAteer
Goryanchikov From the House of the Dead Welsh National Opera – 8th‚ 12th‚ 20th‚ 26th
Falke Die Fledermaus Welsh National Opera – from 14th
Simon Thorpe
Baron Douphol La Traviata Scottish Opera – from 19th

Basses

Conal Coad
Dikój Kátya Kabanová New Zealand Opera – 7th‚ 10th‚ 12th & 14th
Stephen Richardson
Shostakovich Symphony No. 14 BBC Philharmonic – 6th (The Bridgewater Hall)

Conductors

Stephen Barlow
Medea Wexford Festival Opera – from 19th
Carl Davis
The Kid Brother Orchestre National de Lyon – 18th
Dane Lam
La Traviata Scottish Opera – 24th (Dementia Friendly) & 26th (Unwrapped)

Choreographers

Lynne Hockney
Fiddler on the Roof Malmö Opera – 1st - 22nd
Rusalka Theater Magdeburg – 1st‚ 7th & 30th
Lauren Poulton
Assisting Fiddler on the Roof Malmö Opera – 1st - 22nd
Denni Sayers
Hamlet Glyndebourne on Tour – 21st‚ 24th & 27th

Designers

Leslie Travers
Fiddler on the Roof Malmö Opera – 1st -22nd

Sign Interpreter

Wendy Ebsworth
Aida English National Opera – 9th
Die Zauberflöte Royal Opera House – 13th
The Barber of Seville English National Opera – 18th

In Rehearsals
Noa Danon Mimi La bohème The Israeli Opera
Heather Lowe Dorabella Cosi fan Tutte Northern Ireland Opera
Rafael Rojas Pinkerton Madama Butterfly Oper Stuttgart
Olivia Fuchs Cendrillon Royal Northern College of Music
Denni Sayers Die Walküre Lyric Opera Chicago

Cover rehearsals
Matthew Kofi Waldren The Barber of Seville English National Opera